Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sachem - streszczenie

tancerkę oklaskami, jednak bardziej ciekawi ich to, co ma nastąpić. Na scenie pojawiają się rusztowania o wysokości kilkunastu stóp, które montują pracownicy cyrku. Na scenę wkracza dyrektor, który prosi zebranych o ciszę ze względu na zdenerwowanie Indianina. Jego słowa zasiewają grozę w sercach zebranych, którzy nagle zaczynają obawiać się spotkania z ostatnim członkiem plemienia i zastanawiają się, czy cyrkowe wychowanie mogło ugasić nienawiść, jaką mógł czuć na myśl o wymarciu jego ludu.
    W końcu na scenę wkracza wódz. Wygląda wspaniale, jest ubrany w płaszcz z białych gronostajów, na głowie ma pióropusz i kroczy dumnie po arenie. W ręce trzyma drąg, który pomaga mu utrzymać równowagę, gdy chodzi po rozpiętym nad ziemią drucie. Wykonuje w języku niemieckim indiański okrzyk wojenny, który brzmi: Herr Gott! (Panie Boże!). Dyrektor próbuje uspokoić wodza. Część widzów przypomina sobie atak na indiańską wioskę i czują przerażenie. Sachem wchodzi na linę i zgrabnie przechodzi po niej. Kiedy dochodzi do końca, z groźną miną intonuje indiańską pieśń wojenną w języku niemieckim. Opowiada ona o historii plemienia Czarnych Węży, ich szczęśliwym życiu w cudownym miejscu - Chiavatcie i nagłym zjawieniu się białych ludzi, którzy zamordowali ich podczas snu i na miejscu osady wznieśli własne domy. Śpiewa o tym, że duchy zmarłych żądają pomsty na mordercach. Pieśń kończy się, a w cyrku zapada niczym niezmącona cisza. Ludzie są pod ogromnym wrażeniem słów Indianina, nawet dyrektor zdaje się być zaszokowany. Sachem śpiewa kolejną pieśń, tym razem opowiada ona jego własną historię. Na koniec wódz plemienia przysięga zemścić się na ludziach, którzy zamordowali jego braci i siostry.
    Przedstawienie kończy się, a ludzie nie wiedzą, co myśleć. Są przerażeni groźbą IndianinaKomentarze

    5 + 10 =