Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sachem - streszczenie

na Kapitolu odczytu na temat praw narodów.
    Życie mieszkańców miasteczka upływało bezproblemowo. Posiadali wszystko, czego potrzebowali, i nic nie świadczyło o tym, że piętnaście lat wcześniej zamordowali mieszkańców indiańskiej wioski. Cyrk, który przyjechał, pośród oferowanych rozrywek umieścił coś, co przypomniało im o krwawej przyszłości - drugim punktem programu był występ Czerwonego Sępa, sachema Czarnych Węży. Miał on przejść po linie zawieszonej na wysokości piętnastu stóp ponad ziemią, wykonać "Skoki Antylopy" oraz taniec i pieśń śmierci. Kiedy dyrektor cyrku, Hon. M. Dean odwiedził miejscową piwiarnię o nazwie "Pod Złotym Słońcem", usłyszał historię miasta. Opowiedział, że przed piętnastoma laty w drodze do Santa Fe znalazł w pobliżu miasteczka starego Indianina i małego chłopca. Indianin umierał i przed śmiercią powiedział, że dziesięciolatek jest synem wodza indian z plemienia Czarnych Węży, a po śmierci wodza sam zostanie sachemem. Hon. M. Dean zabrał chłopca do swego cyrku, gdzie jego trupa nauczyła go sztuczek gimnastycznych. Chłopiec stał się pierwszym akrobatą tego cyrku. Dyrektor uznał, że występ Indianina może być w Antylopie ogromnym sukcesem, i faktycznie tak się stało - osadnicy pragnęli zaprezentować swoim bliskim, jakich dzikusów pozbyli się piętnaście lat temu. Niecierpliwie oczekiwano spektaklu.
    Cyrk odbywał się w drewnianej szopie, na której zatknięto flagę ameryki. Oświetlenie zapewniał ogromny żyrandol, składający się z 50 lamp naftowych. Wejście zasłonięto płótnem, które ozdobiono malunkiem przedstawiającym walkę osadników z Indianami. Ludzie wypełnili cyrk po brzegi i niecierpliwie oczekiwali występu sachema.
    Jako pierwsza wystąpiła Lina tańcząca na dzikim koniu w towarzystwie wygłupów clownów. Ludziom podoba się występ i nagradzająKomentarze

    3 + 2 =