Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Maciek Ogorzałka - charakterystyka • Opium w rosole

Kolejny bohater powieści, Maciek Ogorzałka jest uczniem liceum ogólnokształcącego w Poznaniu. Wspólnie z bratem mieszka w zawalonym rupieciami i rozmaitymi silnikami mieszkaniu. Chłopcy nie mają rodziców, mimo to wiele jest w nich radości i pogody ducha. Maciek czuje się szczęśliwy pod opieką trzydziestoletniego Piotra i jest z nim silnie związany emocjonalnie, dlatego bardzo za nim tęskni, gdy ten wyjeżdża służbowo.

Maciek jest wysokim, jasnowłosym, przystojnym chłopakiem, cieszącym się sporym zainteresowaniem dziewcząt, ale tylko niektóre potrafią dostrzec w nim inne zalety – chłopak ma spory intelekt, jest wyjątkowo mądry, zaradny i poważnie podchodzi do życia. Cechuje go też odwaga i nieraz potrafi wiele poświęcić, by walczyć o swoje marzenia (za wszelką cenę pragnie poznać przypadkowo spotkaną na ulicy piękność i podąża za nią do opery).

Chłopak nie jest samolubny, potrafi kierować się dobrem innych, którym zawsze pragnie oszczędzić przykrości i nie chce wyrządzić im krzywdy. Dlatego nie odtrąca małej Aurelki, lecz idzie z nią do opery; delikatnie rozwiązuje też znajomość z Matyldą, przekonując się, że dziewczyna nie jest dla niego odpowiednia.

Choć Maciek jest z natury wybuchowy, w momentach, gdy zauważa swoje błędy, potrafi się do nich przyznać i próbuje zmienić swoje postępowanie. W szkole nie ma większych problemów – jest pilnym uczniem i nauka idzie mu całkiem dobrze, ponadto pomaga kolegom w poprawieniu stopni, udzielając im korepetycji.

Pod przybraną niekiedy na pokaz pozą szorstkiego w obejściu, zdystansowanego indywidualisty kryje się wielki wrażliwiec, sympatyczny kolega nieopuszczający nikogo w potrzebie i mający na uwadze dobro i szczęście innych.

Komentarze

    8 + 10 =