Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek - streszczenie

Książka Justyny Bednarek to zbiór krótkich opowieści, z których każda opowiada o przygodach jednej z dziesięciu tytułowych skarpetek. Wszystko zaczyna się od dziwnych zjawisk w pewnym domu – jego mieszkańcy orientują się bowiem, że podczas prania zawsze znajdują tylko jedną skarpetkę z pary wrzuconej do pralki. Co ciekawe, nigdy nie można znaleźć tej brakującej. Bohaterka Mała Be oraz jej Mama postanawiają poprosić o pomoc hydraulika – są bowiem przekonane, że wynika to z jakiejś mechanicznej usterki sprzętu. Podczas oględzin fachowiec odkrywa pod pralką ogromną dziurę, w której prawdopodobnie znikają części garderoby.

Czytelnik poznaje losy każdej kolejnej skarpetki z dziesięciu par. Jedna z nich postanawia zrobić karierę na wielkim ekranie i zostać gwiazdą filmu. Każdego dnia udziela licznych wywiadów i pojawia się w sesjach zdjęciowych. Inna skarpetka staje się bohaterką, ratując życie pewnej rodzinie myszy. Chroni zwierzątka przed polującym drapieżnym ptakiem i w ten sposób zostaje zastępczym rodzicem gryzoni.

Skarpetka granatowa odnosi sukces w polityce. Jej przygoda ma ważne dla czytelnika przesłanie na temat moralności w podejmowaniu trudnych decyzji. Skarpetka w kolorowe paski okrywa stopę pewnego bezdomnego człowieka, który dawniej był bajkowym królem. Darzą się nawzajem ogromną sympatią, jednak pojawia się żona króla i zabiera go z powrotem do bajki. W ten sposób włoska skarpetka zostaje doradcą na dworze królewskim.

Piąta skarpetka była uszyta z miękkiej, owczej wełny – jej zadaniem będzie obrona małego kotka, któremu dokuczał niedobry chłopiec. Skarpetka w kolorze czerwonym staje się piękną różą, a seledynowa pracuje jako detektyw.

Biała skarpeta w czerwone kropki spotyka na swojej drodze smutnego mężczyznę – jak się dowiaduje, jego syn przebywa w szpitalu z powodu poważnej choroby. Bohaterka postanawia towarzyszyć chłopcu, rozśmieszając go. W konsekwencji część garderoby Małej Be zyska w szpitalu miano „Doktora Skarpety”, który miał za zadanie prowadzenie swoistej terapii śmiechem na całym dziecięcym oddziale.