Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Sprężyna - streszczenie

„Sprężyna” to osiemnasta z kolei część cyklu „Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz, wydana w 2008 r. Główną bohaterką tej części jest dziewięcioletnia Łucja Pałys – córka Idy Borejko i Marka.

Akcja powieści rozgrywa się między 13 a 20 czerwca 2008 r. w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach. Laura Pyziak zrywa właśnie zaręczyny z Wolfgangiem Schoppe. Chłopak od dwóch lat mieszka w Glasgow. Z kolej główna bohaterka powieści 9-letnia Łucja Pałys postanawia, że od teraz będzie spiritus movens, czyli sprężyną zdarzeń. Ma nadzieję, że w ten sposób uczyni swoich bliskich naprawdę szczęśliwymi. Jako pierwsza jej „interwencji” ma poddać się Gabrysia Borejko. Łucja nakłania więc wiecznie zabieganą i zatroskaną ciotkę, by zażyła trochę odpoczynku i wyjechała gdzieś sama. Gabrysia chce pójść za jej radą, ale dziwny zbieg okoliczności sprawia, że musi udać się z synem Ignacym Grzegorzem na wieś do siostry Patrycji.

W międzyczasie Laura zakochuje się w pięknym nieznajomym, którego spotyka przez przypadek. Zaczyna go śledzić i chce zdobyć o nim jak najwięcej informacji. Dowiaduje się, że nieznajomy nazywa się Adam Fidelis i jest synem właściciela ogrodnictwa „Daglezja”, które mieści się obok domu jej ciotki Patrycji. Laura bezskutecznie stara się zbliżyć do Adama.

Tymczasem Gabriela w drodze do Poznania ma wypadek samochodowy, w wyniku którego trafia do szpitala. Wskutek poniesionych obrażeń konieczna okazuje się operacja. Mila Borejko jest w tym czasie u swojej i Ignacego prawnuczki – córki Pyzy, nie wiedząc o wypadku Gabrysi.

Ignacy Grzegorz natomiast wyjeżdża z wujkiem Markiem i kuzynem Józefem na biwak. Oswajanie się z naturą przychodzi mu opornie, ale po uratowaniu Józefa przed utonięciem w jeziorze chłopiec zmienia swoje nastawienie.

Łucja z kolei przekonuje Laurę, by ta zaprezentowała swój wokal na zakończeniu roku szkolnego. Po chwilowych wahaniach dziewczyna w końcu się zgadza i przychodzi na występ. Tam spotyka Adama będącego, jak się okazuje, znienawidzonym polonistą kuzynki Łucji. Uczucie między Laurą i Adamem zaczyna przybierać na sile przy pełnej aprobacie zwłaszcza Ignacego Borejko.

W tym czasie do Poznania przybywa Magdalena Ogorzałka – prawnuczka profesora Dmuchawca. Chce dotrzymać mu towarzystw aż do czasu, gdy jej rodzice i siostry Marysia i Kasia wrócą z Paryża. Ogorzałkowie musieli tam pojechać z powodu pogorszenia się wzroku Kasi, która musiała być operowana.