Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ida sierpniowa - streszczenie

Akcja powieści rozpoczyna się w pewne deszczowe sierpniowe popołudnie. Ida powróciła właśnie z rodzinnych wakacji pod namiotem, które stały się tylko przyczyną licznych kłopotów i niesnasek. Po powrocie do Poznania spotyka ją jednak jeszcze gorsza sytuacja – nie ma ani jedzenia, ani pieniędzy. Początkowo postanawia poprosić o pomoc stryja Józefa, ale ten zaczyna wypominać Idzie, że od zawsze była hipochondryczką, czym głęboko uraża dziewczynę. Ida postanawia sama sobie poradzić.

Ida planuje sprzedać zeszłoroczne podręczniki, żeby zdobyć trochę pieniędzy. W gazecie natrafia też na ofertę pracy jako dama do towarzystwa dla starszej osoby. Tym też sposobem zjawia się u pana Karola Paszkieta, wzbudzając jego sympatię swoim ciętym językiem i jasno określonymi poglądami na życie. Ida ma wrócić do pana Paszkieta dopiero następnego popołudnia, toteż do tego czasu może poświęcić się ulubionej czynności, czyli czytaniu.

Następnego dnia, udając się do domu pana Paszkieta, Ida spotyka Klaudiusza – swojego kolegę ze szkoły, który kiedyś o mało co nie został jej chłopakiem. Jak się jednak okazało, bardziej niż Idą zainteresowany był pokaźną i wspaniale urządzoną biblioteką taty Borejko. Przez jakiś czas Ida nie spotykała się z Klaudiuszem, ale wciąż o nim pamiętała, zwłaszcza dlatego, że była bardzo wrażliwa na punkcie swojego wyglądu.

Tymczasem u pana Paszkieta przygotowywana jest prawdziwa uczta – gospodyni Barbara wnosi na stół przygotowane prze siebie smakołyki (część z nich trafia do tajemniczego pokoju w głębi salonu). Rozwiązanie zagadki przynosi pojawienie się osiemnastoletniej Pauliny, która przychodzi w odwiedziny do wnuka pana Paszkieta. Jak się okazuje, chłopiec cierpi na ciężką chorobę, która powoduje deformację kości jego twarzy. Dlatego zamknął się on na wiele miesięcy w salonie, wstydząc się pokazywać komukolwiek.

Ida chce mu jakoś pomóc i postanawia przedostać się do jego pokoju przez okno. Krzysztof początkowo nie chce jej widzieć, ale w końcu pozwala gościowi zjeść u siebie obiad, po czym wyrzuca rudowłosą dziewczynę ze swego pokoju. Ida jednak wcale nie zamierza się poddać – postanawia zadzwonić do doktora Mamerta Kowalika i umówić chłopca na wizytę. Początkowo Krzysiek nie wyraża na to zgody, ale w końcu, gdy nastaje umówiony dzień, bez żadnych protestów zgadza się pójść do doktora. Na miejscu okazuje się, że niezbędna jest operacja. Przerażona tą wiadomością Paulina wyznaje Idzie, że jest zakochana w Krzysztofie.

Do operacji jednak dochodzi, a w czasie rekonwalescencji Krzysztofa do domu powraca z wakacji cała rodzina Idy, łącznie z narzeczonym Gabrysi – Januszem Pyziakiem. Następnego dnia pani Borejko postanawia pójść z córką do pana Paszkieta i przekonać się, jaką pracę dziewczynka musi tu wykonywać. Ku jej radości wszyscy domownicy u pana Paszkieta wypowiadają się pozytywnie o Idzie i są jej bardzo wdzięczni za okazywaną dobroć, a także wyciągnięcie pomocnej ręki do Krzysztofa i nakłonienie go do operacji. Po niej chłopak jakby odżywa i znów zaczyna cieszyć się życiem, a nawet do pewnego stopnia zadurza się w swojej wybawicielce. Ta zaś zaprasza go do swojego domu na spotkanie grupy dyskusyjnej ESD. Warunkiem uczestnictwa w grupie jest podcięcie włosów, wymuszona zmiana fryzury wypada jednak na korzyść bohaterki. Nowy wygląd pomaga Idzie też w odnowieniu znajomości z Klaudiuszem, który również uczestniczy w spotkaniach w domu Borejków. Do grupy dołącza też Paulina, której Ida pomaga w zdobyciu serca Krzysztofa.