Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hesia - charakterystyka • Moralność Pani Dulskiej

Hesia jest bardziej żywiołowa, ciekawa świata, by nie rzec bezczelna i wścibska. Doskonale zna prawa rządzące domem Dulskich, dlatego nie traktuje poważnie despotyzmu matki, lekceważy również ojca. Ponadto życia uczy ją kucharka, zdradzając najbardziej intymne szczegóły swojej młodości, o których nigdy nie dowiedziałaby się ani od matki, ani od  starszego brata, mimo iż usilnie stara się go podpytać o jego „dorosłe życie”, które chciałaby jak najszybciej podzielić. Jest bardzo towarzyska, interesuje się chłopcami, czym gorszy siostrę. Sytuację z Hanką traktuje z przymrużeniem oka, od początku wie, że Zbyszko na pewno nie ożeni się z służącą i kiedy jej prognozy okazują się słuszne, kwituje koniec romansu salwami śmiechu.

Córki Dulskiej zostały przedstawione na zasadzie kontrastu w utworze (nie jest to nowy chwyt, taki zabieg można dostrzec choćby w „Ślubach panieńskich”  Fredry).