Najbardziej charakterystyczne cytaty oddające jednocześnie charakter utworu :
„Wielka afera, zgoi się do wesela” – są to słowa, które ironicznie wypowiada Dulska gdy Hanka próbuje poskarżyć się jej na zaloty i zaczepki Zbyszka. (Oznacza to bagatelizowanie danego problemu)
„Niedaleko padło jabłko od jabłoni” – słowa te wypowiada Dulska pod adresem Zbyszka przyrównując go do jego ojca Felicjana Dulskiego. (Oznacza ogromne podobieństwo do kogoś, najczęściej stosowane w aspekcie podobieństwa charakterów członków rodziny )
„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu. Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie. Ta już to jest tak i żadne nic nie pomoże” - Słowa te kieruje Dulska do Lokatorki, w czasie gdy ta przychodzi prosić Dulską by nie musiała opuszczać zajmowanego przez siebie lokalu w jej kamienicy. (Do dzisiaj używa się powiedzenia Własne brudy należy prać we własnym domu –oznacza, to by uważać na opinię publiczną i dbać za wszelką cenę o dobry wizerunek własny w opinii innych)