Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Moralność Pani Dulskiej - Wątki

Wątki jakie podejmuje Zapolska w swoim dziele dotyczą przede wszystkim ułomności ludzkich i pokazują jak słabą wartością staje się moralność, jak można nią dowolnie manipulować i jak trudno jest zwalczyć takie elementy życia codziennego jak: kłamstwo, obłuda, hipokryzja, skąpstwo.

Ukazane przez autorkę wątki to:

Dramat Hanki – służącej, biednej wiejskiej dziewczyny, która zachodzi w ciążę z synem tytułowej bohaterki. Hanka nie posiada rodziny ani żadnego wsparcia. Dulska przerażona faktem ogromnego mezaliansu, odwodzi syna od pomysłu ożenku z Hanią i pozostawia dziewczynę samej sobie. Jej jedyną obroną przed krzywdą staje się szantaż i wyłudzenie sporej kwoty w zamian za milczenie.

Dramat niedoszłej samobójczyni, lokatorki, która zostaje wyrzucona ze swojego mieszkania, gdyż Dulska – właścicielka kamienicy – nie chce rozgłosu i boi się plotek. Kobieta po wyjściu ze szpitala nie ma innego schronienia, ale Dulskiej to nie przekonuje. Woli sprzedać mieszkanie obcym, niż pomóc kobiecie po załamaniu nerwowym.

Wreszcie tytułowa moralność Pani Dulskiej można powiedzieć, że to moralność w krzywym zwierciadle – moralność Pani Dulskiej objawia się w tolerowaniu romansu swojego syna ze służącą, w tolerowaniu nierządu gdyż czerpała z tego korzyści materialne wyznaczając odpowiednią sumę czynszu poszczególnym lokatorom; w skąpstwie jakim była przesadna oszczędność na strojach oraz wydzielanie pieniędzy własnemu mężowi.