Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzika kaczka - streszczenie


AKT I

Akcja rozgrywa się w domu starego Werlego, podczas przyjęcia.
Dwaj lokaje Pettersen i Jensen przygotowują gabinet do spotkania po przyjęciu, jednocześnie rozmawiając o starym Werlym, komentując plotki o jego związku z panią Sörby oraz bujną przeszłość, przyjazd syna, który nie był w domu od wielu lat. Plotkowanie przerywa im stary Ekdal, który przyszedł po dokumenty do przepisywania z kantoru. Dowiadujemy się od dwóch lokajów, ze stary Edkal choć dziś niedołężny kiedyś był porucznikiem, który w wyniku niejasnych interesów prowadzonych wspólnie z Werlem trafił do więzienia. Dziś wspomina dobre dni pijąc dosyć często z Pettersenem.

Goście przechodzą do gabinetu, szambelani komentują dobry obiad. Stary Werle zwraca uwagę synowi, że przy stole było trzynaście osób jednoznacznie wskazując na gościa zaproszonego przez Gregersa. Gościem tym jest syn starego Ekdala Hjalmar Ekdal. Wszyscy goście oprócz Gregersa i Hjalmara wychodzą. Hjalmar zwraca uwagę, że nie powinien otrzymywać zaproszenia. Gregers wypytuje się o szczegóły życia przyjaciela. Ze zdumieniem odkrywa, że Hjalmar myślał, że Gregers nie chce utrzymywać z nim kontaktów. Gregers dowiaduje się, że Hjalmar został fotografem, przy wydatnej pomocy ojca Gregersa, który zapłacił za wiele niezbędnych sprzętów. Dowiaduje się również, że żoną Hjlamra została Gina Hansen była pokojówka z domu jego ojca. Hjalmar opisuje ją jako obrotną, idealną żonę. Dodaje, że jego żona zdobyła podstawy wykształcenia. Dowiaduje się również, że stary Werle przyczynił się do zaręczyn Giny i Hjalmara namawiając oboje. Równocześnie proponując Hjalmarowi pomoc w otwarciu studia fotograficznego. W fotografowaniu pomagać mogła Gina, która wyuczyła się retuszowania. Gregers ironicznie komentuje ten cudowny zbieg okoliczności.

Wracają goście, rozmowa


Komentarze

    2 + 2 =