Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przygody Sherlocka Holmesa - streszczenie

„Skandal w Czechach”

W domu przy Baker Street Sherlock Holmes przyjmuje swego nowego klienta. Okazuje się nim król Czech – Wilhelm Gottsreich Sigismond von Ormstein, który niedawno wdał się w romans z niejaką Irene Adler, primadonną opery warszawskiej. Nie wziął  jednak z nią ślubu, ponieważ kobieta niepochodząca z arystokratycznego rodu nie nadawała się na królową. W akcie zemsty Irene groziła królowi, że prześle ich wspólne zdjęcie jego przyszłej żonie. W dniu ślubu król chcąc uniknąć skandalu, poprosił detektywa o pomoc w znalezieniu fotografii i wykradnięciu jej Adler. Jak dotąd, mimo licznych przeszukiwań domu Adler, zdjęcia nie odnaleziono. Holmes postanawia podjąć się tego zadania.

Aby bliżej poznać Irene, Holmes przebiera się za ubogiego stajennego i zjawia się w jej dworku, Briony Lodge. Dowiaduje się od służby, że Irene wychodzi tylko na występy w operze. Często odwiedza ją natomiast pewien nieznajomy. Nikt ze służby nie wie jednak, czy jest to prawnik, przyjaciel czy może kochanek.

Holmesowi udaje się jednak podsłuchać rozmowę Irene, która ze swym znajomym – Godfreyem Nortonem – właśnie udaje się do Kościoła Świętej Moniki na Edgeware Road. Mają przybyć na miejsce dwiema dorożkami. Holmes postanawia również wynająć jedną i ruszyć za nimi.

Okazało się, że Irene i jej narzeczony przybyli do kościoła, gdyż zamierzali się pobrać. Kościół był jednak pusty i nie mieli świadka. Sherlock ujawnił wówczas swoją obecność i zaoferował, że może być świadkiem na ich ślubie.

W akcie wdzięczności Godfrey podarował Holmesowi suwerena. Niedługo potem detektyw zaznajomił z całą sprawą swojego przyjaciela, doktora Watsona, po czym sam postanowił zjawić się w pobliżu domu Adler. Zatrudnił też przypadkowo spotkanych uliczników, którzy mieli zachowywać się rubasznie wobec Adler, a wtedy


Komentarze

    7 + 2 =