Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Moralność Pani Dulskiej - Geneza utworu


To drugi, obok Wesela Stanisława Wyspiańskiego, najważniejszy dramat okresu Młodej Polski. Dramat Gabrieli Zapolskiej zalicza się do nurtu dramatu naturalistycznego, którego głównym celem i założeniem było demonstrowanie i napiętnowanie zakłamania drobnomieszczańskiej społeczności. Utwór określany bywa także mianem tragifarsy co oznacza, iż obejmuje on zarówno elementy dramatu (w tym przypadku jest to uwikłanie rodziny w podwójną moralność) jak i elementy komedii (widocznego w utworze w komizmie postaci, sytuacji oraz języka). Tekst podzielony został na trzy akty oraz poszczególne sceny.

Zapolska w swoich utworach korzystała z otaczającej rzeczywistości, czerpała inspiracje z wydarzeń i osób, z którymi spotykała się na co dzień. Tak było też w przypadku „Moralności Pani Dulskiej”. Zarys głównego wątku oparła autorka na historii opowiedzianej przez jej męża o kobiecie, która tolerowała romans syna z służącą w obawie o niepotrzebny skandal i zdrowie pierworodnego. Podobno także sama postać Dulskiej wzorowana była na autentycznej mieszkance Lwowa.

Sztukę zamówiła dyrekcja Teatru Miejskiego we Lwowie i wyznaczyła Zapolskiej krótki czas na napisanie utworu, z czym autorka świetnie sobie poradziła. Jednak planowana premiera nie odbyła się, spektakl został natomiast zrealizowany przez Ludwika Solskiego w Krakowie 15.12.1906 roku oraz wystawiony w Warszawie 7.01.1907 i dopiero parę dni później zobaczyła go lwowska widownia.