Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Janko Muzykant - charakterystyka • Janko Muzykant

Główny bohater noweli, dziesięcioletni chłopiec, który posiada wyjątkowy słuch i talent muzyczny. W noweli nie podaje się jego nazwiska, a jedynie wiejski przydomek „Muzykant”, nadany mu przez mieszkańców wioski. Janko to chłopiec bardzo wątły, który od urodzenia ma problemy ze zdrowiem. Musi pracować, żeby pomóc rodzicom – pasie krowy, a czasem zbiera grzyby w okolicznym lesie. Często zaniedbuje swoje obowiązki, ponieważ niemal każdy dźwięk angażuje jego wrażliwość.

Marzeniem Janka jest posiadanie własnych skrzypiec. Chłopiec godzinami wsłuchuje się w grę tego instrumentu w karczmie czy na weselach. Samodzielnie także konstruuje taki instrument, ale skrzypce ze strunami z końskiego włosia nie grają dobrze. Pewnego wieczoru chłopiec zakrada się do dworu, chcąc dotknąć skrzypiec lokaja, które ten pozostawia w pokoju. Zostaje za to postawiony przed sądem i skazany na chłostę. Po kilku dniach od wykonania kary umiera.