Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Trzej muszkieterowie - Symbolika i wątki w powieści

Powieść Dumasa to nie tylko barwna powieść przygodowa, choć za taką przede wszystkim jest uważana. Powieść ta to przede wszystkim powieść o wymiarze ponadczasowym i uniwersalnym. Przygody dzielnych muszkieterów podziwia zarówno pokolenie młode jak i starsi, którzy wracają do tej pozycji z ogromnym wzruszeniem.

 


 

Trzej muszkieterowie to także powieść historyczna. Wśród znawców literatury istnieje nawet przekonanie, iż z kart tej powieści można poznać lepiej historię ówczesnej Francji, to co działo się na scenie politycznej i dziejowej niż z jakiejkolwiek innej książki historycznej.

 


 

Jest to także wyjątkowa powieść o prawdziwej męskiej przyjaźni, której nie jest w stanie zakłócić żaden incydent ani żadne wydarzenie. Wszak po dziś dzień zachowało się słynne zawołanie dzielnych muszkieterów – Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego. Na kartach powieści obserwujemy losy wyjątkowej relacji, której nie pokonał czas ani nie zniszczyli ludzie. Jest to studium wzajemnego braterstwa, zaufania, szacunku. Jest to studium prawdziwej męsko – męskiej przyjaźni.

 


 

To co można wynieść po lekturze tej wciągającej historii to także przekonanie, iż lojalność zawsze popłaca. Warto też umieć przekonać się, iż prawda – czy też unikanie fałszu, zakłamania przynosi więcej pożytku niż najlepszy i misterny kamuflaż.


 

To samo ma się w stosunku do przemocy – jest uzasadniona gdy jest przemyślana i gdy wykorzystuje ona rozsądnie rozkład sił.