Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Trzej muszkieterowie - Historia w powieści

Tym, którym wydaje się, iż książka jest jedynie zmyśloną barwną historią czy też opowieścią przygodową są w wielkim błędzie. Książka jest bowiem oparta na faktach. Przede wszystkim przemawia za tym fakt, iż historia wpleciona jest w wydarzenia mające rzeczywiste miejsce na arenie historycznej i politycznej średniowiecznej Francji. Tłem akcji są rządy króla Ludwika XIII. Król ten nie cieszył się zbytnią sympatią poddanych. Przeciwko niemu była zarówno Anglia jak i cała Francja. Król ten unieważnił władzę Kardynała Richelieu. Żona króla ma romans z Księciem Buckingham. Bohaterowie zostają wplątani w intrygę dziejącą się na ich oczach i stają przeciwnikami Kardynała, który był autorem nikczemnej plotki o ówczesnym władcy.

 

Inspiracją do powstania dzieła Dumasa były apokryficzne "Pamiętniki pana d'Artagnan, kapitana-porucznika pierwszej kompanii muszkieterów Jego Królewskiej Mości", napisane przez Gatiena de Courtilza , wydane w 1700 r.

 

Postać i losy d’Artagnana wzorowane były na prawdziwych losach hrabiego d’Artagnana, który zginął podczas oblężenia Maastricht. W ten sam sposób ginie powieściowy d’Artagnan w finale ostatniej części trylogii o muszkieterach zatytułowanej „Wicehrabiego de Bragelonne”.