Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hrabia Monte Christo - streszczenie


Rozdział 1

W porcie w Marsylii we Francji, podniecony tłum obserwuje wpłynięcie statku Faraona. Właściciel statku, pan Morrel, zostaje przywitany przez smutną wiadomość- kapitan statku zmarł w trakcie rejsu. Dziewiętnastoletni przystojny członek załogi informuje jednak Morrela, że mimo śmierci kapitana, podróż przebiegła bezproblemowo, a towary dowieziono bezpiecznie. Morrel jest zachwycony sprawnością, z jaką Dantes sprawował funkcję tymczasowego kapitana.

Danglars, odpowiedzialny za sprawy finansowe statku, zmienia opinię Morrela. Mówi, ze Dantes rozkazał zatrzymać statek na Elbie, co kosztowało załogę cenny czas. Dantes wyjaśnia, że spełniał ostatnią wolę kapitana, czyli dostarczenie paczki do zesłanego generała Bertranda. Mówi, że podczas pobytu na wyspie, rozmawiał z Napoleonem, zdetronizowanym cesarzem Francji. Morrel pyta Dantesa, co myśli o Danglarsie. Dantes mówi, że ma osobisty uraz do Danglarsa, chociaż ten wykonuje swoją pracę bardzo solennie. Morrel, zachwycony młodzieńcem, oznajmia, że Dantes zostanie mianowany nowym kapitanem Faraona.


Rozdział 2

Dantes udaje się w odwiedziny do ojca. Jest zszokowany stanem ojca, odkrywa, ze ten głodował ostatnie kilka miesięcy. Mimo, ze Dantes zostawił ojcu 200 franków, krawiec Caderousse kazał mężczyźnie spłacić dług syna. Edmund Dantes mówi ojcu o swoim awansie i daje mu złoto. Caderousse odwiedza dom, aby przywitać Dantesa. Młodzieniec grzecznie traktuje sąsiada. Krawiec gratuluje Edmundowi, a później idzie na dół, gdzie czeka na niego Danglars. Meżczyźni rozmawiają o nielubianym Dantesie i oskarżają go o bycie arogantem. Krawiec mówi, że szczęście Dantesa może się odmienić, bowiem kobieta, którą kocha, Mercedes, była widziana z innym mężczyzną. Postanawiają poczekać pod jej domem, aby zobaczyć reakcję Dantesa.


RozdziałKomentarze

    1 + 3 =