Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - Motyw tajemnicy

Symbolizuje go przede wszystkim tajemniczy ogród, ale także nieużytkowana część domu o legendarnych zamkniętych stu pokojach. Przed przyjazdem Mary nikogo nie interesuje odkrycie tych tajemnych miejsc, wszyscy wolą pozostać w sferze domysłów i przekazów ustnych, które krążą wśród mieszkańców Misselthwaite Manor. Dopiero ciekawska dziewczynka z egzotycznych Indii, zdjęta nudą i pobudzoną dziecięcą ciekawością postanawia złamać zakazy dorosłych i sprzeciwić się woli wuja i udać się nie tylko do tajemniczego ogrodu, ale także zwiedzić ogromny dom, w której przyszło jej mieszkać.
   
Tajemnica to jednak nie tylko miejsca, ale i wydarzenia. Mary nie rozumie, dlaczego nikt nie chce wyjawić jej źródła krzyków, które budzą ją w środku nocy i także w tym przypadku jest zdana na własną rękę w poszukiwaniach.
   
Tajemnicę posiada Ben Weatherstaff, który przez osiem lat po śmierci pani Craven zakradał się do tajemniczego ogrodu, by pielęgnować róże.
   
Tajemnicę stanowi umiejętność Dicka do „zaklinania zwierząt”, przynajmniej dla pozostałych bohaterów. Wszyscy są pełni podziwu dla chłopca, który potrafi sprawić, że zarówno lis, jak i jagnię czy wiewiórki nie odstępują go na krok. Tajemnicę dla jego matki stanowi fakt, że gdy tylko Dick zajmuje się ogrodem położonym przy ich domu, zasadzone warzywa są pełniejsze i większe.
   
Tajemnica otacza postać Archibalda Cravena, który przebywając stale w swoim gabinecie, rzadko kiedy daje się widzieć w innych częściach domu i służba wie o nim przeważnie z opowiadań, a nie bezpośredniego kontaktu.