Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - Motyw przyrody

Natura odgrywa w utworze jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą rolę. Początkowo zlęknieni razem z Mary, dostrzegamy ogromne połacie wrzosowisk, które o zmroku i przy dmiącym wietrze wydają się mało sympatyczne i nieprzyjazne. Szybko okazuje się jednak, że gdy tylko zaświeci słońce, wrzosowiska jak i cały otaczający świat staje się piękny, przyjazny i otwarty dla każdego, kto tylko chce go odwiedzić. Obcowanie z naturą doskonale wpływa na głównych bohaterów. Mary, przyzwyczajona do upałów i nie znosząca wiatru, podczas wypraw do ogrodu zaczyna nabierać kolorów, staje się odporniejsza i bardziej radośnie nastawiona do wszystkiego. To sprawia, że nawet w deszczowe dni tryska energią i nie może usiedzieć na miejscu. Podobnie dzieje się z Colinem, jednak w jego przypadku przyroda dokonuje rzeczy o wiele bardziej przełomowej. Ogród sprawia, że chłopiec nabiera chęci nie tylko do wstania z wózka, na którym się porusza, ale także do pomocy przyjaciołom przy pracy w ogrodzie. Sam twierdzi, ze ogród ma na niego zbawienny wpływ i chce spędza jak najwięcej czasu w jego wnętrzu.
   
Z przyrodą za pan brat żyje natomiast Dick, od małego nauczony, że najlepsze zabawy gwarantuje przebywanie na łonie natury, dzięki czemu jako dwunastoletni chłopiec jest silny i odporny na złe warunki. Zwierzęta kochają go i traktują jak równego sobie i a on wie dokładnie, jak się z nimi porozumiewać. Zna także sekrety dobrego prowadzenia ogrodu, poznaje wszystkie rośliny po nazwach i słusznie zauważa, że mimo zamkniętej furtki, ktoś pielęgnuje róże regularnie. Przyroda nie ma przed nim żadnych tajemnic.