Burnett Frances Hodgson - biografia
Pisarka urodziła się 24.11.1849. w Manchesterze (Wielka Brytania), zmarła 29.10.1924. w Knoxville (Stany Zjednoczone).
Wychowywała się w Anglii i tam rozpoczęła karierę literacką. W 1865 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Od najmłodszych lat Frances spotykała się ze śmiercią i cierpieniem, których przyczyny i skutki były dla niej wówczas nieodgadnione, chociaż bardzo dotkliwe. W wieku 3 lat straciła ojca, we wczesnym wieku szkolnym zmarło dwoje znajomych dzieci. Były to dla małej dziewczynki bardzo przykre i trudne do zaakceptowania zdarzenia. Śmierć wydawała się jej niepojęta i groźna. Pisała o tym w autobiograficznej książce pt. Leśna boginka.
Mając trzy lata, Frances nauczyła się czytać – ta umiejętność otworzyła przed nią wszelkie ciekawe zjawiska świata i przygody fikcyjnych bohaterów, które mogła poznać, korzystając z rodzinnej biblioteki. Czytanie stało się jej wielką pasją i pobudziło bujną dziecięcą wyobraźnię do tworzenia nowych opowieści. W wieku siedmiu lat napisała pierwszy wiersz. Zapisywała swoje teksty na przypadkowych kartkach, wcześniej służących do innych celów – np. na notatkach kucharki lub starych księgach rachunkowych. W koleżeńskim gronie miała wielkie powodzenie jako osoba barwnie opowiadająca wymyślane na poczekaniu historie, układające się w cykl o pięknej Edith Somerville.
Po śmierci ojca matka nie potrafiła utrzymać rodziny na odpowiednim poziomie ekonomicznym. Po upadku firmy handlowej zdecydowała o wyjeździe do Ameryki. W 1865 r., korzystając z oparcia przebywającego w Stanach Zjednoczonych brata, przybyła wraz z dziećmi do Knoxville w stanie Tennessee, gdzie rodzina żyła w skromnych warunkach. Niedługo później, w 1868 r., Frances zadebiutowała opowiadaniem w „Godey Ladie‘s Magazine”. Odtąd publikowała swoje teksty w czasopismach, wspierając honorariami skromny budżet rodzinny. Czas pobytu w Knoxville był dla młodej pisarki okresem szczęśliwym – zachłystywała się urokami natury, bujną roślinnością stanu Tennessee, obserwowała życie zwierząt. Te doświadczenia znalazły później odzwierciedlenie w jej twórczości, szczególnie w powieści "Tajemniczy ogród". Związek człowieka z przyrodą, jego ciekawość świata roślin i zwierząt, to droga do wewnętrznego doskonalenia się, do rozwijania wyobraźni i pogłębiania relacji z innymi ludźmi.
Frances Hodgson pisała i publikowała coraz więcej, zjednując sobie sympatie czytelników. Popularne pisma chętnie zamieszczały jej opowiadania. Drukowały je również czasopisma literackie, np. „Scribener’s” i „Harper’s Magazine”. Znaczący sukces przyniosło jej opowiadanie Surly Tim z 1827 r. W 1873 r.
Frances wyszła za mąż za Swana Burnetta. Rok później przyszła na świat syn Lionel. Zaliczka na pierwszą powieść "Panna Lawrie" umożliwiła rodzinie podróż po Europie. Na dłużej zatrzymali się w Paryżu, gdzie mąż pisarki odbywał studia medyczne. Tam urodziło się kolejne dziecko Burnettów – syn Vivian. Powrót do Ameryki wiązał się ze zmianą miejsca zamieszkania. Małżonkowie osiedlili się w Waszyngtonie, gdzie Swan podjął pracę lekarza. Powstały kolejne opowiadania i powieści Frances. Szczególne uznanie zdobył utwór przeznaczony dla dzieci – Mały lord (1886), który adaptowano na potrzeby teatru i filmu. W wersji polskojęzycznej został opublikowany już w 1889 r. Kolejne sukcesy były również spektakularne. Były to, znane również polskim czytelnikom, dwa utwory: "Mała księżniczka" oraz "Tajemniczy ogród" – dzieła dla szerokiego odbiorcy, można powiedzieć „literatura familijna”.
Życie nie szczędziło utalentowanej i poczytnej autorce trudności, a nawet tragedii: starszy syn umarł na suchoty w wieku 16 lat, w 1898 t. małżonkowie Burnett rozwiedli się. Kolejny związek – z dużo młodszym aktorem Stephenem Townsendem – był nieudany. Pisarka wiele podróżowała, zatrzymywała się na jakiś czas w różnych krajach, ostatecznie wróciła do Stanów Zjednoczonych i w 1905 r. przyjęła obywatelstwo amerykańskie. Osiadła na Long Island – wyspie należącej do Nowego Jorku. Nadal była aktywna w dziedzinie literatury – pisała książki dla dorosłych i młodych czytelników.Radością Frances Hodgson Burnett były dzieci i wierni przyjaciele – Hery James oraz Rudyard Kipling. Korespondowała m.in. z Markiem Twainem. Miała opinię osoby pogodnej, otwartej na naturę i nowe kontakty z ludźmi, umiejącej się dzielić z innymi, pełnej dobroci i oddania. Zmarła na niespełna miesiąc przed 75 urodzinami,29.10.1924 r. w Knoxville w stanie Tennessee.
Twórczość - najsłynniejsze dzieła
Jest znana przede wszystkim jako twórczyni popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Wiele z nich znalazło uznanie wśród polskich czytelników, np. Mały lord (1866, wydanie polskie: 1889), Mała księżniczka (1888, wydanie polskie 1931) i najsłynniejsza z nich, która weszła do kanonu lektur szkolnych, "Tajemniczy ogród", po raz pierwszy opublikowana w 1909 r., zaś w Polsce w 1917 r.