Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - Motyw matki

Ideał matki prezentuje w utworze oczywiście Zuzanna Sowerby. Kobieta silna, zaradna i mądra w swej prostocie, sama mówi o sobie, że jako matka dwanaściorga dzieci, wie o życiu więcej niż niejeden uczony. Troszczy się nie tylko o własne dzieci, ale także o Colina i Mary, których traktuje na równi ze swoją gromadką. Bezinteresownie pomaga dzieciom, kupując Mary skakankę, przygotowując dla niej zapas jedzenia, by tajemnica pozostała nadal nieodkryta. Nie boi się robić uwag na temat wychowania samemu lordowi Cravenowi, a kiedy widzi, że Colin nie może doczekać się powrotu ojca z podróży, pisze do niego specjalny list z prośbą, by jak najszybciej przerwał odpoczynek i spotkał się ze swoim synem.
   
W utworze mamy również zgoła odmienny obraz matki, a jest to pani Lennox. Kobieta piękna, młoda, zadbana, spędzająca czas na spotkaniach towarzyskich, wcale nie chciała mieć dziecka i dlatego zaraz po narodzinach Mary, każe ją zabrać sobie z przed oczu. Nie ma czasu na poświęcanie uwagi córce, jest egoistyczna i pozbawiona matczynych uczuć. Być może, gdyby zmieniła swoje podejście, Mary byłaby od początku zupełnie innym dzieckiem. Jednak taka postawa ma swoją drugą stronę medalu, a mianowicie po stracie matki, Mary w ogóle za nią nie tęskni i dzięki temu łatwiej opuścić jej rodzinną posiadłość.