Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - Motyw dziecka/dzieciństwa

Najistotniejszy motyw, zaraz po motywie ogrodu. Mamy w utworze do czynienia z kilkoma obrazami dziecka.

Mary i Colin symbolizują dzieci początkowo osamotnione, zaniedbane emocjonalnie przez rodziców, nie obdarzone miłością, której potrzebują, a przez to odpowiadające światu swoim nieznośnym stylem bycia i zachowania. Jak każde rozpieszczone dziecko, nie znoszą sprzeciwu wobec swoich zachcianek i nie rozumieją, że samolubnym podejściem, krzywdzą innych lub doprowadzają ich do złości, czy strachu. Wszystkie dobre cechy są w nich głęboko ukryte i dopiero kontakt z naturą oraz drugim człowiekiem pozwala im dostrzec, że można postępować inaczej i że jest to o wiele przyjemniejsze niż „ciągle skwaszona mina”. Budzi się w nich ciekawość świata, radość i energia, do której nie były przyzwyczajone, a to pozwala im stać się milszymi dla otoczenia i nabrać pozytywnego spojrzenia na rzeczywistość. Od tej pory pomagają sobie nawzajem, robią plany i wspólnie spędzają niemal każdą chwilę.

Towarzyszy im Dick Sowerby, który prezentuje z kolei inny typ dziecka. Nazywany przez przyjaciół „czarodziejem” i „aniołem” swoją cudownością wprawia w zachwyt każdą napotkaną osobę. Mimo tak młodego wieku, jest chłopcem zaradnym, nie bojącym się ciężkiej pracy, jak uprawianie ogrodu i dostrzegającym w tym mnóstwo przyjemności. Symbolizuje człowieka żyjącego w zgodzie z naturą i potrafiącego dostrzegać we wszystkim pozytywne strony. Jego uczynność zjednuje mu przyjaciół nie tylko wśród ludzie, ale także wśród zwierząt. Można powiedzieć, iż jest to obraz idealnego dziecka.