Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw tajemnicy

Tajemnicą może być wiele spraw. W dawnych czasach ludziom tajemnicze wydawały się zjawiska pogodowe, działanie sił natury, które od wieków człowiek usiłował zgłębić. Tajemnica to również tajna informacja, której wyjawienie grozi niebezpieczeństwem. Istnieje wiele rodzajów tajemnic: takie które powierzamy przyjaciołom, a dotyczą naszego prywatnego życia, tajemnice państwowe, za ujawnienie których grozi kara więzienia.

Tajemnica w literaturze służy budowaniu nastroju niepewności oraz zachęcaniu czytelnika do własnej interpretacji i prób rozwiązań tajemnic. Wielu bohaterów literackich pragnie również rozwikłać odwieczne tajemnice ludzkości (Czy Bóg istnieje? Po co istniejemy my?). Wiele zagadek i tajemnic wciąż wymaga odpowiedzi.

Tajemnica może być też utożsamiana z sekretem, który ktoś pragnie zachować dla siebie, jest on bowiem dla niego wstydliwy lub jego ujawnienie przyniosłoby mu (lub innym) szkodę.