Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - Motyw miłości rodzicielskiej

Mamy tu do czynienia z dwiema zupełnie różnymi postawami. Pierwszą z nich obrazuje postać Archibalda Cravena, który aż do ostatnich stron utworu stara się za wszelką cenę unikać kontaktu z własnym synem, przypominającym mu tak bardzo zmarłą żonę. Mimo, że stara się zapewnić dziecku godny byt, sprowadza najlepszych lekarzy i opiekunów, kupuje książki, stara się zastąpić mu rzeczami materialnymi własną nieobecność, czym oczywiście bardziej krzywdzi chłopca. Nie ma w ich relacji głębokich uczuć, miejsca na miłość i zwyczajne spędzanie wspólnego czasu przez ojca i syna. Podobne zachowanie dostrzegamy również w rodzinie Mary, której ojciec i matka zbyt pochłonięci swoimi sprawami, zupełnie zaniedbują córkę.
   
Zupełnie odmienną postawę prezentuje Zuzanna Sowerby, matka Dicka i Marty. Kobieta obdarzona wielodzietną rodziną, świetnie sprawdza się w roli matki, ale także przyjaciółki. Ma bardzo dobry kontakt z dziećmi, jest przez nie podziwiana za swą zaradność i pomysłowość. Zdjęta współczuciem z powodu samotność Mary, stara się pomóc także jej, kupując chociażby dziecku skakankę, by się nie nudziło. To wzór idealnej matki i gospodyni.