Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Colin Craven - charakterystyka • Tajemniczy ogród


Kuzyn i rówieśnik Mary, kolejny bohater przechodzący w utworze zupełną przemianę. Przy pierwszym zetknięciu z nim można dostrzec, jak wiele wspólnego ma ze swoją kuzynką. Nikt go nie lubi, jest rozkapryszony, rozkazuje wszystkim naokoło i nie chce słyszeć słowa sprzeciwu. Takie zachowanie ma podłoże we wczesnym dzieciństwie chłopca, ponieważ po śmierci matki, został zupełnie odtrącony przez ojca. Ponadto zewsząd słyszał szepty dorosłych czy to służby, czy lekarza, którzy twierdzili, że będzie on kaleką i rychło umrze. Pogodzony z taką perspektywą Colin, nie dba o to, by być dla nich dobrym i uprzejmym. Na brak miłości reaguje napadami histerii, krzykiem czy lekceważeniem wszystkich.
    
Mimo negatywnych cech, kuzyn Mary jest dzieckiem ciekawym świata, czytającym wiele książek i interesującym się odkryciami naukowymi. Jednak dopiero przyjaźń z kuzynką i Dickiem, pozwala mu oderwać się od obsesyjnego myślenia o śmierci i własnym kalectwie, a wyprawa do tajemniczego ogrodu budzi w nim wręcz chęci do życia. Dzięki sile uporu i pomocy przyjaciół, Colin wstaje z wózka inwalidzkiego, staje się silny i zdrowy, dzięki czemu pozyskuje miłość ojca.