Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw przyrody

Przyroda może być jednym z najważniejszych elementów świata przedstawionego. Raz występuje jako tło wydarzeń, poświadcza przywiązanie autora, który z pietyzmem i nabożnością opisuje najmniejszy fragment krajobrazu. Innym razem występuje jako potęga, która odzwierciedla stany wewnętrzne narratora lub podmiotu lirycznego, ma związek z wydarzeniami i poniekąd kreuje sytuacje.

Przyroda może być wyrazem miłości do ojczyzny, może też przywoływać wspomnienia z lat dziecięcych i kojarzyć się z konkretnymi postaciami z młodości. Opisy przyrody dodają literaturze uroku, poza funkcją sentymentalną, pełnią też funkcję czysto estetyczną. Mogą wiązać się z krajobrazem wiejskim, ale także przywoływać zieleń miejską, mogą dotyczyć kraju rodzimego, często też przenoszą czytelnika w najbardziej egzotyczne rejony (orientalna przyroda w literaturze romantycznej).

Osobnym rozdziałem w literaturze są opisy specyficznej przyrody górskiej (zwłaszcza wiersze młodopolskie są w tym wypadku charakterystyczne).