Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Walery - charakterystyka • Powrót posła

Walery– syn Podkomorzego, odziedziczył cechy charakteru po ojcu, zaś z rodzinnego domu wyniósł wychowanie patriotyczne. Podczas przerwy w sejmowych obradach przyjeżdża do rodzinnego domu. Odczuwa silny związek emocjonalny z rodzicami (świadczy o tym czułe powitanie) a przy tym tęskni za ukochaną Teresą. Jest reprezentantem stronnictwa patriotycznego, dostrzega potrzebę reform. Jako poseł świetnie orientuje się w polityce wewnętrznej kraju i relacjach międzynarodowych. Jest przeciwieństwem Szarmanckiego: bezinteresowny, szczery, prawdomówny, interesuje się sprawami Polski i aktywnie uczestniczy w jej poprawie (popiera zniesienie liberum veto, poddaństwa chłopów i wolnej elekcji).Oczekuje, że sejmowe dyskusje doprowadzą do trwałego wzmocnienia kraju w Europie.

Walery to nie tylko polityk, patriota i rzecznik reform, autor przedstawia go w scenerii rodzinnego domu i akcentuje jego wrażliwość, szacunek do rodziców, szlachetne uczucie do Teresy, ale również burzenie na intrygi Szarmanckiego. Jest reprezentantem części młodszego pokolenia, szczerze oddanego sprawom kraju. Małżeństwo traktuje jak związek serc oparty na wzajemnym zaufaniu, wspólnocie celów i poglądów, w imię uczuć rezygnuje z posagu.