Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Powrót posła - Charakterystyka porównawcza Starosty i Podkomorzego

zamiast córki, ponieważ w ten sposób nie musiałby tracić majątku na rzecz jej posagu. Swoją żonę pojął tylko ze względu na jej pieniądze, teraz zaś musi jej ciągle ulegać, ponieważ jeżeli tego nie zrobi, może ona rozwieść się z nim, pozbawiając go części bogactwa. Starościna bezwzględnie to wykorzystuje, wymuszając np. założenie ogrodu w miejscu dochodowej karczmy. Pokazuje to, że największą wartością dla Starosty są pieniądze.
    Podkomorzy także jest przedstawicielem ziemskiej szlachty, posiada trzech synów i żonę Podkomorzynę. Bardzo ceni wartości rodzinne, kocha swoje dzieci i wychował je w duchu miłości i poświęcenia dla ojczyzny. Jego żona jest nie tylko miłą towarzyszką życia, ale pomocą i ostoją, ponieważ może polegać na jej inteligencji. Ponadto opiekuje się i kocha Teresę, która po śmierci swojej matki zamieszkała w domu Podkomorstwa. Jak widać uczucia są dla Podkomorzego bardziej istotne, niż jakiekolwiek inne wartości.
    Starosta, jako przedstawiciel konserwatywnej Sarmacji, uważa, że złota wolność szlachecka jest świętym prawem tej uprzywilejowanej warstwy społecznej. Nie chce słyszeć o żadnych reformach, które mają doprowadzić do jej ograniczenia przez zniesienie liberum veto czy wolnej elekcji. Sprzeciwia się ustanowieniu regularnego wojska i obłożeniu szlachty podatkami. Uważa, że szlachta nie ma żadnych obowiązków wobec ojczyzny, a najlepiej żyło się w dawnych czasach, kiedy każdy zajmował się sam swoimi sprawami. Nie rozumie, że takie właśnie działania doprowadziły do upadku Rzeczpospolitej i jeżeli nie zostaną ukrócone, na pewno nigdy nie stanie ona na nogi. Dodatkowo podkreśla jeszcze, że nie czyta książek, i uważa to za dowód świętej prostoty.
    Podkomorzy to człowiek postępowy. Jest dumny z synów, którzy służą ojczyźnie,


Komentarze

    3 + 5 =