Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pamiątki Soplicy - Motyw Polski/Polaków

Motyw Polski i Polaków


Rzewuski pokazał Polaków i Polskę pod koniec XVIII wieku. Odmalował obraz nad wyraz szczęśliwy, wręcz sielankę. Nawet jeśli są jakieś wojny w kraju i grożą rozbiory, w opowiadaniach nie jest to prawie zauważalne. Owszem - ludzie walczą podczas konfederacji barskiej, ale robią to z ochotą. Nieprzyjaciel nie jest w ogóle opisany, a jeżeli już - to w sposób prześmiewczy.


Polacy to przede wszystkim rozkochani w sarmackiej przeszłości szlachcice. Wszyscy honorowi i pobożni, ale lubiący i umiejący się hucznie zabawić. Niby każdy jest gorącym patriotą, walczącym w obronie ojczyzny, jednak już w pierwszej gawędzie („Kazanie konfederackie”) karmelita Marek bezlitośnie wytyka możnym panom ich wady. Zauważa, że Polacy nie potrafią współpracować, gani ich za obłudę i dbanie tylko o własne profity. Szczególnie dotkliwie poucza magnatów, którzy - jako wyżsi urzędem i kulturą - zamiast hamować zapędy szlachty d bezsensownych waśni i bijatyk, jeszcze bardziej poduszczają swych braci w wierze i to tylko dla własnej rozrywki.