Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Opium w rosole - streszczenie

niebie, gdy spotyka Matyldę. Porzuca  zawiedzioną nim Kreskę, zostawiając ją w towarzystwie małej Aurelki, czym przy okazji przyczynia isę do narodzin wielkiej przyjaźni między dziewczynami.

Nazajutrz Genowefa pojawia się w domu Borejków. Ida studiuje już medycynę i stopniowo zaczyna darzyć Sławka coraz głębszym uczuciem. Gabrysia natomiast wychowuje małą Różę, którą zostawił jej pod opieką Janusz Pyziak, udając się w służbowy wyjazd do Australii. Aurelia spotyka tutaj Kreskę, która – jak się okazuje – jest przyjaciółką najstarszej Borejkówny i wnuczką profesora Dmuchawca. Wspólnie udają się na lody.

Przez zupełny przypadek Genowefa pojawia się później w domu profesora Dmuchawca, u którego spotykają się dawne jego uczennice: Gabrysia Borejko, Ewa Jedwabińska, a także obecna nauczycielka matematyki i wychowawczyni klasy Kreski.

W międzyczasie Maciek zaprasza Matyldę do siebie. Dziewczyna z wyrazem dezaprobaty i niezadowolenia rozgląda się po całym mieszkaniu, co przekonuje Maćka do tego, że do siebie nie pasują. Z coraz większym rozrzewnieniem wspomina Kreskę i zaczyna za nią tęsknić. Ta jednak ma teraz nowego korepetytora w osobie miłego i uroczego Jacka Lelujki. W jej życiu dzieje się jednak prawdziwy dramat, ponieważ dziadek dostaje zawału serca i trafia do szpitala. W czasie odwiedzin udziela rad zarówno Gabrysi, która cierpi na skutek rozłąki z mężem, jak i Ewie Jedwabińskiej, która nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze w zawodzie pedagoga.

Powieść kończy ucieczka małej Aurelki z dom po tym, jak mama wyrzuca jej ukochanego pluszaka przez okno. Dziewczynka przybywa do domu Kreski i, jak się okaże, przyczyni się też do jej pogodzenia się z Maćkiem. W tym czasie Sławek Lewandowski oświadcza się Idzie i zostaje przyjęty. Gabrysia natomiast za radą małej Genowefy wysyła telegram


Komentarze

    2 + 5 =    
~ terminnator9
2022-10-24 18:22:56
super dzkk