Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lot nad kukułczym gniazdem - Randle McMurphy – dobry łotr. Charakterystyka postaci.

dowiaduje się od jednego z pacjentów, że osoba, posiadająca skierowani na oddział, może z niego wyjść jedynie za zgodą Ratched. Randle postanawia złagodnieć, bowiem nie cieszy go perspektywa spędzenia reszty życia w szpitalu. Po tym wydarzeniu, osamotniony w buncie Cheswick, zaprzyjaźniony z McMurphym pacjent, popełnia samobójstwo. To motywuje Randle’a do dalszej walki z siostrą, bez względu na konsekwencje. Ostatecznie Randle nie wykorzystuje szansy na ucieczkę ze szpitala i próbuje zabić siostrę. Zostaje za karę poddany zabiegowi lobotomii – staje się rośliną. Wtedy przyjaciel, Wódz Bromden dusi go poduszką i ucieka ze szpitala. Także inni pacjenci widząc, jak McMurphy został potraktowany, przenoszą się na inne oddziały lub wypisują. Ratched już nigdy nie odzyskuje swojej siły i potęgi w szpitalu.

Randle McMurphy, mimo swoich licznych wad i słabostek, jest postacią pozytywną. To bohater, który swoje życie poświęca dla dobra pacjentów, uczy ich, co oznacza wolność, swoboda, indywidualizm. Dzięki niemu, są w stanie wrócić do życia.Komentarze

    2 + 7 =