Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lot nad kukułczym gniazdem - Randle McMurphy – dobry łotr. Charakterystyka postaci.

Randle McMurphy – dobry łotr. Charakterystyka postaci.


Randle Patrick McMurphy, to główny bohater powieści Kena Keseya pt. „Lot nad kukułczym gniazdem”, opowiadającej o losach pacjentów, a właściwie więźniów szpitala psychiatrycznego w Oregonie. Oddziałem, który jest głównym miejscem wydarzeń, jest oddział kierowany przez sadystkę, siostrę Ratched, która ma przyzwyczajenia z pracy w armii i pragnie, aby wszędzie panował taki porządek, jak w jej dawnym szpitalu wojskowym. Ratched znęca się nad pacjentami, swoje podstępne i okrutne działania maskując pod przykrywką pozornej, udawanej dobroci, spokoju, łagodności. Ta bezduszna osoba potrafi skazać więźniów za niewielkie przewinienia na niestosowaną już nigdzie indziej terapię elektrowstrząsami lub nawet lobotomię.

Ład i porządek oddziału siostry Ratched zostają zaburzone, kiedy pojawia się tam McMurphy. Jest to rudowłosy mężczyzna w sile wieku, dobrze zbudowany i silny. Jego ciało nosi liczne ślady po ranach, a także liczne tatuaże. Na nosie ma świeżą bliznę. Na twarzy Randle’a gości wciąż diabelski, nieco łotrowski uśmieszek. W szpitalu zjawia się ubrany w podniszczony kombinezon, który otrzymał na farmie pracy, motorową czapkę i skórzaną kurtkę, na nogach ma buty o podeszwach podbijanych metalem. McMurphy znany jest z zamiłowania do szulerki, prostytutek i alkoholu.

McMurphy nie cierpi na schorzenia psychiczne, dlaczego więc znalazł się w szpitalu? Otóż niedawno został skazany na pół roku więzienia na farmie pracy, za stosunki z nieletnią. Jednak aby uniknąć harówki, postanowił, że uda psychopatę i zostanie skierowany do szpitala, gdzie owe sześć miesięcy upłynie mu beztrosko i znacznie lżej, niż na farmie. Randle zostaje skierowany do szpitala z podejrzeniem psychozy na punkcieKomentarze

    4 + 2 =