Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lot nad kukułczym gniazdem - Oddział siostry Ratched jako metafora państwa totalitarnego.


Nazwą „totalitaryzm” określa się system polityczny, który ingeruje w życie osobiste człowieka, podporządkowuje jednostkę odgórnie ustalonym prawom, oddziałuje poprzez przemoc i wzbudzanie strachu, powstrzymując człowieka przed buntem. Historia zna wiele takich systemów, stosowanych na świecie. Wspomnieć należy chociażby niemiecki czy włoski faszyzm z Hitlerem i Mussolinim, leninizm i stalinizm w Rosji, a także komunizm w Chinach. Wskutek panowania władzy totalitarnej, śmierć poniosły tysiące niewinnych ludzi, pragnących wolności i godnych warunków życia. Literatura, wyłączając „Mein Kampf” pióra Adolfa Hitlera, ostro krytykuje terror totalitaryzmu. Beznadzieja i okrucieństwo tego systemu ukazane są w takich dziełach literatury, jak „Folwark zwierzęcy” czy „Rok 1984” George’a Orwella, „Kartoteka” Tadeusza Różewicza, „Mała Apokalipsa” Tadeusza Konwickiego czy tez „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Również Ken Kesey w „Locie nad kukułczym gniazdem” przedstawia poprzez obraz oddziału szpitalnego, zasady działania i reguły kierujące państwem totalitarnym.

W szpitalu w Oregonie, oddziałem psychiatrycznym kieruje siostra Ratched. Jest to osoba w średnim wieku, dawna pielęgniarka polowa, która porządek panujący w wojskowym szpitalu pragnie przenieść na swój oddział. Wszystko, co robi, wykonuje zgodnie ze ściśle ustalonym planem, nie zgadza się na żadne odstępstwa od niego. Z pozoru jest miła i łagodna, jednak jest to tylko maska, za którą skrywa się prawdziwe oblicze sadystki. Ratched kompromituje pacjentów na spotkaniach w grupie, straszy informowaniem rodzin o ich „niewłaściwych” postępkach, nakłania do donosów na siebie nawzajem. Za przekazywanie ważnych informacji i sekretów towarzyszy, chory jest nagradzany możliwościąKomentarze

    1 + 2 =