Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dobra Pani - Czas i miejsce akcji

Ze względu na charakter noweli pozytywistycznej i osadzenie akcji w autentycznej miejscowości, wiemy, że akcja rozgrywa się w czasach współczesnych autorce, czyli w II poł. XIX w. Miejsce akcji to ,,brzydki, smutny i nudny” Ongród - małe prowincjonalne miasteczko. Jest to nazwa znacząca, ponieważ Ongród to ta sama miejscowość co Grodno, miasto, w którym Eliza Orzeszkowa spędziła wiele lat swojego życia. Ze względu na brak cech charakterystycznych tej niewielkiej miejscowości, autorka czyni to miasto typowym, podobnym do wielu w całej Polsce. Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku lat. Kiedy Helka zostaje przygarnięta przez panią Ewelinę Krzycką ma około 5 lat. Po paru latach zostaje jednak z powrotem odesłana do domu swoich ubogich krewnych, gdyż wyszła już z ,,najmilszego wieku dziecięcego” co nie podoba się pani Ewelinie:

 
 ,,...Nie będzie tak ładna, jak można było spodziewać się przed paru laty…Mój Boże! Że też to czas ten leci, leci, leci i unosi z sobą wszystkie nadzieje nasze…”
 
  Wydarzenia rozgrywają się w głównej mierze w eleganckim i urządzonym z przepychem pałacyku pani Eweliny Krzyckiej. To do jej domu trafia malutka Helcia, dorasta na jej salonach, bawi się beztrosko w olbrzymim ogrodzie wraz ze swoją panią. Po paru latach, akcja przenosi się do domu Jana i Janowej, gdyż z powodu znudzenia osobą Helci, pani tam ją odsyła. To skromna i niewielka chata:
 
 ,,...okna skąpo oświetlały izbę dość obszerną, z niskim, belkowanym sufitem, ze ścianami okrytymi szczerniałym i chropowatym tynkiem, z podłogą glinianą i wielkim piecem do pieczenia chleba i gotowania służącym, a zapełniającym całą prawie czwartą część izby. Piec był wielki, a jednak w starych tych, niskich i cienkich ścianach czuć było zgromadzoną przez zimę stęchliznę i wilgoć. Zresztą stały tam pod ścianami ławki, stoły, parę krzeseł z żółtego drzewa, komódka ze świętymi obrazkami, dwa niskie tapczaniki do spania, beczka z wodą i beczułka z kwaszoną kapustą, a w pobliżu pieca wąskie i niskie drzwiczki prowadziły do malutkiej izdebki będącej sypialnią właścicieli domostwa...”. W utworze zostaje również przywołana salonowa przeszłość pani Eweliny oraz losy panny Czernickiej w opowiedzianej przez nią bajce.