"Cierpienia…" Goethego stały się sztandarowym dziełem tego okresu – spełniały wszelkie jego założenia – bohater zbuntowany, zawikłany w ciemną stronę swej psychiki, przedkładający uczucie nad rozum.
Werteryzm – stan ducha, który cechuje bohatera samotnego i odrzuconego, nie rozumianego przez środowisko. Jego postawa warunkuje to odrzucenie – jest pesymistą, zapatrzonym w siebie, nie dostrzega potrzeb społeczeństwa.
Odrzuca myślenie praktyczne i potrzebę współdziałania dla dobra społecznego. Jest zrezygnowany i toczy ciągły konflikt ze światem. Nie kontroluje swoich namiętności, jest autodestrukcyjny. Dla niego samobójstwo to najlepsze wyjście z sytuacji, w którą się uwikłał.
Powieść autobiograficzna – "Cierpienia...'" zostały napisane na podstawie przeżyć przyjaciela Goethego – Jeruzalema, ale również miłości samego autora do Charlotty Buff – narzeczonej swego przyjaciela.
Powieść epistolarna- to inaczej powieść w listach, to taka odmiana gatunkowa, która jest zapisem korespondencji bohatera lub bohaterów