Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cierpienia młodego Wertera - Ważne pojęcia związane z utworem

Okres burzy i naporu – Sturm und Drang – okres w literaturze niemieckiej (1767-1785) – nazwa od dramatu M. Klingera. Przywódcą duchowym ruchu był J. Gottfired – pisarz i filozof, pastor.

"Cierpienia…" Goethego stały się sztandarowym dziełem tego okresu – spełniały wszelkie jego założenia – bohater zbuntowany, zawikłany w ciemną stronę swej psychiki, przedkładający uczucie nad rozum.

Werteryzm – stan ducha, który cechuje bohatera samotnego i odrzuconego, nie rozumianego przez środowisko. Jego postawa warunkuje to odrzucenie – jest pesymistą, zapatrzonym w siebie, nie dostrzega potrzeb społeczeństwa.

Odrzuca myślenie praktyczne i potrzebę współdziałania dla dobra społecznego. Jest zrezygnowany i toczy ciągły konflikt ze światem. Nie kontroluje swoich namiętności, jest autodestrukcyjny. Dla niego samobójstwo to najlepsze wyjście z sytuacji, w którą się uwikłał.

Powieść autobiograficzna – "Cierpienia...'" zostały napisane na podstawie przeżyć przyjaciela Goethego – Jeruzalema, ale również miłości samego autora do Charlotty Buff – narzeczonej swego przyjaciela.

Powieść epistolarna- to inaczej powieść w listach, to taka odmiana gatunkowa, która jest zapisem korespondencji bohatera lub bohaterów