Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zbrodnia i kara - Geneza utworu

„Zbrodnia i kara” wychodziła pierwotnie w odcinkach w roku 1866 na łamach czasopisma „Russkij Wiestnik”. Rok później powieść ukazała się w formie książkowej.

Przyczyny powstania utworu są złożone. Problematyka moralna, poruszana w utworze pasjonowała Dostojewskiego jeszcze w czasach wczesnej młodości. Z pewnością znaczny wpływ na treść utworu miały doświadczenia samego pisarza – czteroletni pobyt w obozie pracy (w Omsku), częste doświadczenie biedy (skutek skłonności do hazardu) i konieczność zapożyczania się u bogatszych członków rodziny i lichwiarzy. Na tematykę utworu wpływały zarówno dzieła literackie czytane przez Dostojewskiego (m.in. poemat „Cyganie” Puszkina), jak i artykuły prasowe poświęcone ówczesnym głośnym zabójstwom.

Tworzenie właściwego tekstu powieści rozpoczęło się około 1865 roku. Pierwotny pomysł tytułu i zarysu akcji („Pijaniutcy”) został zamieniony na „Zbrodnię i karę” pod wpływem uwag wydawcy, który wypłacił znaczną sumę zaliczki i wielokrotnie wpływał na objętość i elementy fabuły powieści (konstrukcja i wypowiedzi bohaterów).

Opowieść o młodym mordercy stała się najważniejszym dziełem Dostojewskiego i weszła do kanonu klasyki literatury światowej.