Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bracia Karamazow - streszczenie

Fiodor Pawłowicz Karamazow w młodości był prostakiem, który interesował się wyłącznie pieniędzmi i kobietami. Był dwukrotnie żonaty, a związki te przyniosły mu trzech synów: Dymitra z pierwszego małżeństwa oraz Iwana i Aloszę z drugiego. Dzieci nie interesowały Fiodora ani trochę, pozostawił je całkowicie opiece ich matek, a po ich śmierci dalszych krewnych czy znajomych. Wiele lat wcześniej Fiodor uwiódł opóźnioną w rozwoju niemowę, która żyła na ulicach miasta. Urodziła ona syna, którego przygarnęli służący Karamazowa, a kiedy dziecko, nazwane Paweł Smierdiakow, dorosło, samo zostało służącym. Fiodor nigdy nie traktował go jako swego syna. Smierdiakow był dziwakiem, który czasem przejawiał skłonności do okrucieństwa, i cierpiał na epilepsję. Chociaż nie uczył się, był inteligentny i uwielbiał słuchać słów Iwana Karamazowa, którego poglądy podzielał.


Dymitr jest obecnie dwudziestoośmioletnim żołnierzem, który powrócił do swojego rodzinnego miasta, z czego jego ojciec jest niezadowolony, bowiem spodziewa się, że syn zażąda spadku, który pozostawiła mu matka, a który on, Fiodor, chce zatrzymać dla siebie. Ojciec i syn popadają w spór o pieniądze i przywołują Iwana, aby ich rozsądził. Trzeci syn, Alosza, także przebywa w tym mieście - jest nowicjuszem w zakonie i podejmuje nauki u Zosimy, starszego. Ponieważ Iwan nie wypowiada żadnego satysfakcjonującego wyroku, Dymitr i Fiodor proszą, by to Zosima im pomógł.

 

Alosza zgadza się umówić ich na spotkanie, które wypada strasznie. Ojciec ośmieszył się, opowiadając nieprzyzwoite historie, brat spóźnił się, a później Dymitr i Fiodor ostro się pokłócili. Wyszło na jaw, że obaj mężczyźni zakochani w Gruszence, pięknej kobiecie z miasta, dla której syn porzucił swą narzeczoną Katerinę (której ukradł trzy tysiące rubli i nie ma z czego


Komentarze

    1 + 10 =