Fiodor Dostojewski - życiorys
Fiodor Dostojewski urodził się 30 października 1821 roku w Moskwie. Był pisarzem specjalizującym się w prozie psychologicznej, synem właściciela dwóch wiosek: Darowoje i Czeremosziny. Matka pisarza umarła w 1837 roku, a rok później Fiodor wstąpił do Wojskowej Szkoły Inżynieryjnej mieszczącej się w Zamku Michajłowskim w Petersburgu, którą ukończył w 1843 roku. Po roku służby w wojsku jako inżynier-podporucznik zdecydował się zrezygnować z kariery wojskowego i rozpocząć karierę literacką.
Fiodor Dostojewski należał także od roku 1849 do Koła Pietraszewskiego, gdzie krytykowano rządy carskie, zacofanie kulturowe i ekonomiczne państwa. W 1849 roku członkowie tego stowarzyszenia zostali aresztowani przez funkcjonariuszy III Oddziału Ochrany. Po areszcie w twierdzy aleksandryjskiej został skazany na karę śmierci. Egzekucja miała odbyć się 22 grudnia 1849 roku, jednak car w ostatniej chwili zmienił karę na zesłanie oraz służbę wojskową w stopniu szeregowca. W 1850 roku został osadzony w katordze w Omsku. Spędził tam cztery lata swojego życia. Po odbyciu aresztu wcielono go do siódmego batalionu liniowego w Semipałatyńsku w Kazachstanie.
6 lutego 1857 roku odbył się ślub Fiodora z poznaną w Kazachstanie Marią Isajewską. W 1859 roku Dostojewski został zwolniony z kary zesłania. Osiedlił się w Petersburgu, gdzie redagował pismo "Wremię". Zostało ono jednak zlikwidowane w 1863 roku. Zmieniły się również poglądy pisarza, zaczął on potępiać europejski ustrój. Uważał, że to Rosja i prawosławie są jedynym ratunkiem dla Słowian.
Charakterystyka twórczości
W roku 1846 powstała pierwsza z jego książek Biedni ludzie, która wzruszyła samego Bieleńskiego, co ułatwiło autorowi uzyskanie sławy. Kolejnymi książkami były: Sobowtór, Białe noce, Nietoczkę Niezwanową, Gracza.
Przeżycia związane z pobytem w Omsku Dostojewski opisał we Wspomnieniach z domu umarłych.
Przemianę poglądów widać w Skrzywdzonych i poniżonych napisanych po powrocie ze wschodniej Rosji. Jednak największą sławę przyniosła pisarzowi Zbrodnia i kara.