Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zbrodnia i kara - streszczenie

Rodiona Romanowicza Raskolnikowa poznajemy, jako byłego studenta prawa zamierzającego zamordować starą lichwiarkę Alonę Iwanownę, a następnie planującego odebranie jej majątku. Młody mężczyzna był pewien, że pozbawiając kobietę życia postąpi słusznie i zgodnie z zasadami moralnymi. Rodion będąc człowiekiem niezwykle ambitnym, który bardzo ciężko znosił brak szacunku ze strony ludzi oraz swój niski status społeczny nie potrafił odnaleźć się w rzeczywistości, w której żył.

Raskolnikow spotkał się pewnego dnia z Marmiełodowem. Młodzieniec dowiedział się o upodleniu, jakie spotkało znajomego. Rozmowa ta skłoniła go do przemyśleń nad niesprawiedliwością powszechną w otaczającym świecie i sprawiła, iż zaczął utożsamiać się z ubogimi i skrzywdzonymi. Wkrótce Rodion otrzymał także listy od matki, w których kobieta pisała o ciężkiej sytuacji materialnej panującej w domu oraz o problemach Duni, siostry Raskolnikowa, która została skompromitowana przez Swidrygajłowa. Dowiedział się również, że siostra była gotowa wziąć za męża znacznie starszego Łużyna.

Rodion pod wpływem własnych przemyśleń oraz ostatnich wydarzeń postanowił zabić nieuczciwą lichwiarkę, aby poprawić byt swojej rodziny, a także pomóc najbiedniejszym. Dodatkowym impulsem była podsłuchana rozmowa w triaktierni pomiędzy oficerem, a studentem rozważającymi moralną słuszność tego czynu podając za przykład starą lichwiarkę.

Podekscytowany Rodion udał się do mieszkania lichwiarki i zamordował ją siekierą. Następnie zabrał sakiewkę z pieniędzmi oraz złote zastawy. Nagle do pokoju weszła siostra zamordowanej kobiety, Lizawieta. Młodzieniec był zmuszony zabić także i ją, aby pozbyć się świadka. Dwukrotny morderca miał problem, aby uciec z kamienicy, ponieważ zbrodnię wykryto natychmiast. Raskolnikow zdołał uciec, jednak jego życie


Komentarze

    10 + 9 =