Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wojna i pokój - Motyw miłości

Miłość to jeden z głównych wątków powieści. W finale prawdziwa, dojrzała miłość połączy Nataszę Rostową i Pierre'a Bezuchowa. Zanim jednak do tego dojdzie każde z nich będzie musiało przejść głęboką przemianę moralną.

Nataszę poznajemy jako kilkunastoletnią panienkę, o względy której ubiegają się rzesze wielbicieli. Los dziewczyny zależy od woli rodziców i stanu majątkowego oraz pozycji towarzyskiej kandydata. Wielu z nich (m.in. Denisow) zostaje odrzuconych. Najtragiczniejszym w skutkach był romans Nataszy z Anatolem Kuraginem – bawidamkiem i notorycznym uwodzicielem. Zakochana bohaterka zgadza się na szalony plan wspólnej ucieczki, odrzucając tym samym Bołkońskiego. Wykrycie planów ucieczki doprowadziło do skandalu obyczajowego i długiej choroby Nataszy. Pierre widuje dziewczynę wielokrotnie, ale prawdziwe uczucie budzi się w nim dopiero po przejściu doświadczeń wojennych. Bohater musi zmierzyć się z własnymi, małżeńskimi problemami. Jego żona Helena wielokrotnie zdradza go, doprowadzając nawet do pojedynku męża z jednym z jej kochanków (Dołochow). Para ogłasza separację. Po latach, odmieniony Bezuchow przyjmuje żonę z powrotem pod swój dach. Gdy ta po raz kolejny znika, nawiązuje znajomość z Nataszą. Po śmierci Heleny Bezuchow i Rostowa zakładają rodzinę, starając się wspólnie zapracować na własne szczęście.