Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wojna i pokój - streszczenie

Tom I

Akcja pierwszego tomu powieści rozpoczyna się w 1805 roku, na przyjęciu wydanym przez arystokratkę Annę Scherer. Na spotkaniu gromadzi się śmietanka towarzyska ówczesnego Petersburga – książęta i hrabiowie wraz z rodzinami oraz wojskowi. Jest to także moment wprowadzenia większości głównych bohaterów. Uwagę gości zwraca młody Pierre Bezuchow – nieślubny (i ulubiony) syn zamożnego arystokraty. Pierre, wychowany i edukowany za granicą, czuje się nieswojo w nowym towarzystwie. Jego zachowanie i dyskusyjne poglądy (m.in. nieukrywana sympatia do Napoleona Bonaparte) budzą zażenowanie gospodyni przyjęcia. Na spotkaniu pojawia się przyjaciel Bezuchowa – książę Andrzej Bołkoński. Książę towarzyszy swej pięknej żonie Elizie, spodziewającej się dziecka. Bołkoński nie kocha żony (jest rozczarowany małżeństwem), ale w towarzystwie sprawia pozory opiekuńczego i oddanego małżonce. Arystokrata informuje zebranych o uzyskanym właśnie stanowisku adiutanta przy boku księcia Kutuzowa. Rozmowy zebranych są zdominowane przez temat zbliżającej się ofensywy armii napoleońskiej. Mężczyźni debatują o możliwych decyzjach Napoleona, kobiety obawiają się utracić najbliższych. Zebrani plotkują też o młodym Bezuchowie, narzekają na jego maniery i zastanawiają się nad losem jego umierającego ojca.

Jedną z najbardziej znanych petersburskich familii jest rodzina Rostowów. Na czele rodziny stoi sędziwy hrabia Ilia Rostow, wychowujący wraz z żoną Nataszą (Natalią) czwórkę dzieci. Najstarsza Wiera to dystyngowana i opanowana dziewczyna, przygotowująca się do wejścia w „wielki świat”. W środowisku petersburskim plotkuje się o jej rychłych zaręczynach z niemieckim oficerem Adolfem Bergiem. Młodszy brat Wiery – Mikołaj – przygotowuje się do przyszłej służby wojskowej. Młodzieniec jest zakochany ze wzajemnością


Komentarze

    3 + 8 =