Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wojna i pokój - Problematyka

„Wojna i pokój” to rosyjska epopeja narodowa opowiadająca o losach kilku rodzin arystokratycznych, przedstawionych na tle wojen napoleońskich. Akcja powieści toczy się w latach 1805-1812 (epilog obejmuje wydarzenia z lat 1813-1820, m.in. małżeństwo Bezuchowa i Nataszy Rostowej). Powieść Tołstoja to czterotomowe, ogromne, epickie dzieło, opisujące szczegółowo historię pięciu rodzin i posiadające ogromną ilość wątków.

Głównymi bohaterami epopei są przedstawiciele arystokratycznych rodzin Bołkońskich (książę Mikołaj, Andrzej, Liza, Maria) i Rostowów (hrabia Ilia, hrabina Natasza, dzieci: Wiera, Mikołaj, Natasza, Pietia i Sonia). Akcja utworu rozpoczyna się w momencie pojawienia się w Petersburgu głównego bohatera powieści – Pierre'a Bezuchowa, nieślubnego syna jednego z rosyjskich arystokratów. Bezuchow szybko dziedziczy spadek po ojcu i rozpoczyna życie w kręgach rosyjskiej arystokracji. Główny, obyczajowy wątek powieści dotyczy stosunków panujących pomiędzy rodzinami Bołkońskich, Rostowów, Kuraginów i Drubeckich. Sam Pierre wiąże się z Kuraginami poprzez małżeństwo z piękną Heleną. Tołstoj szczegółowo kreśli obyczaje panujące w środowisku arystokratów, nie szczędząc im krytyki. Para głównych bohaterów (Natasza i Pierre) nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości zdominowanej przez fałsz i dwulicową moralność. Pierre przeżywa nieszczęśliwe małżeństwo (kochankowie żony wielokrotnie go upokarzają), które szybko porzuca dla poszukiwań duchowych. Natasza z kolei szuka szczęścia w bezmyślnym, młodzieńczym romansie z Anatolem Kuraginem. Na szczęście, plany ucieczki z nim zostają zniweczone przez jej rodzinę. Po latach cierpień i błądzeń Rostowa i Bezuchow zdecydują się na wspólne założenie rodziny.

Każda z rodzin zostaje doświadczona przez wojnę. Mężczyźni biorą w niej bezpośredni


Komentarze

    6 + 2 =