Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anna Karenina - streszczenie

Daria Obłońska odkrywa, że jej mąż, Szczepan Arkadiewicz Obłoński, ma romans z byłą guwernantką ich dzieci. Wywołuje to kryzys w ich małżeństwie i Dolly jest zdecydowana opuścić męża. Siostra Stiwy, Anna Karenina, przybywa do Moskwy, aby pomóc zażegnać konflikt między małżonkami. Na stacji kolejowej wita ją jej brat i poznaje siostrę z Aleksiejem Wrońskim. Bohaterowie są świadkami śmierci pracownika kolei, który ginie pod kołami pociągu. Anna odbiera to wydarzenie jako zły omen. Wroński robi na kobiecie duże wrażenie, a i on sam wkrótce odkrywa, że jest w niej zakochany.

Dolly ma młodszą siostrę - Kitty. Adoruje ją dwóch mężczyzn: Wroński oraz Konstanty Lewin, dawny przyjaciel Stiwy, nieśmiały i nieobyty w towarzystwie posiadacz ziemski. Kitty odrzuca propozycję Lewina, ponieważ sama zakochana jest we Wrońskim i liczy na to, że ten oświadczy się jej. Wkrótce jednak odkrywa, że Wroński kocha Annę Kareninę, co doprowadza ją do rozpaczy, którą potęgują wyrzuty sumienia z powodu odrzucenia oświadczyn. Lewin, rozczarowany życiem arystokracji i przekonany, że nigdy już się nie ożeni, powraca na wieś.

Anna Karenina chce zakończyć znajomość z Wrońskim, więc wraca z Moskwy do Petersburga i postanawia rzucić się w wir tamtejszego życia towarzyskiego. Jej ukochany jednak podąża za nią. Na przyjęciu Wroński informuje Annę, że kocha ją. Mąż kobiety zaczyna podejrzewać, że stosunki między jego żoną a oficerem mogą być bliższe, niż się to wydaje, jednak Anna zapewnia go, że nic jej nie łączy z Wrońskim.
Jakiś czas później dochodzi do wyścigu konnego, w którym biorą udział oficerowie wojskowi. Wroński jest jednym z nich. Za ogromną kwotę kupił piękną klacz, Frou-Frou, jednak podczas wyścigu popełnia błąd, co powoduje, że koń upada i łamie kark. Karenin, mąż Anny, zauważa, że jego żona podczas


Komentarze

    4 + 2 =