Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Wojna i pokój - Geneza utworu


„Wojna i pokój” Tołstoja powstawała w latach 1865-69. Pierwszy, obszerny fragment powieści został ukończony w 1863 roku (pierwotnie autor planował stworzenie krótkiego tekstu odnoszącego się m.in. do historii powstania związku dekabrystów) i opublikowany dwa lata później w magazynie „Russkij Wiestnik” (tekst otrzymał tytuł „1805”). Po opublikowaniu powieści Tołstoj postanowił wprowadzić kolejne poprawki i znacznie poszerzyć zakres opisywanych wydarzeń. W ostatecznej, czterotomowej wersji (z obszernym epilogiem) autor przedstawił perypetie swych bohaterów na tle wojen napoleońskich. Pełna wersja powieści, zatytułowana „Wojna i pokój”, ukazała się w 1869 roku.

Wojna i pokój” jako monumentalna powieść historyczna miała obejmować swoim zasięgiem ważne dla narodu rosyjskiego wydarzenia: wojny napoleońskie, powstanie dekabrystów i wojnę krymską. Ostatecznie mamy tylko opis wojen napoleońskich i tego, jak walczyli Rosjanie i czym dla nich był ten etap w historii. Jakimi pobudkami się kierowali biorąc udział w walce, mamy też przekrój społeczeństwa rosyjskiego tamtego czasu.