Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ten obcy - Motyw miłości

Na kartach powieści Jurgielewiczowa opisała różne oblicza miłości. Na pierwszy plan wysuwa się platoniczne, niedojrzałe uczucie młodzieńcze Uli i Zenka. Ta miłość oparta jest na przyjaźni, pełnym zrozumieniu i niesamowitym zaufaniu, jakim obdarzają siebie nawzajem.

Innym rodzajem miłości jest miłość rodziców do dzieci. Bezinteresowne uczucie, jakim każdy rodzic obdarza własne dzieci, to miłość niepowtarzalna. Rodzicie ufają i są pełni oddania. Taką miłością charakteryzują się doktor Zalewski oraz matka Pestki.

Pojawia się także miłość bezinteresowna skierowana do zwierząt. Taką miłość odczuwa Ula w stosunku do Dunaja, bezdomnego psa włóczęgi.

Mamy jeszcze inny rodzaj miłości, którą obdarza się ludzi w ogóle – pełne poświęcenie, wynikające z charakteru, wychowania, wykonywanego zawodu, wpojonych zasad (uczucie Zenka podczas ratowania chłopca, dziadków do wnuków, czy doktora Zalewskiego do pacjentów).