Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zenek Wójcik - charakterystyka • Ten obcy

To główny bohater powieści dla młodzieży Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”. Pochodzi z Wrocławia, gdzie mieszkał z rodzicami aż do śmierci matki. Matka zawsze broniła go przed ojcem alkoholikiem. Ponieważ nie chciał już dłużej znosić szykan i znęcania się, postanowił uciec do wuja, Antoniego Janicy. Miał nadzieję, że u niego uda mu się odnaleźć prawdziwą rodzinę.

Zenek to chłopiec o skomplikowanej osobowości. W momencie, gdy dzieci go znajdują na wyspie jest zaniedbany i przypomina włóczęgę. Od dawna nie kąpał się, ma nieostrzyżone włosy, jest ubrany w zniszczoną kurtkę i brudne spodnie. Zranioną stopę owinął brudnym kawałkiem materiału. Mimo zaniedbania obcego, Ula i Pestka zauważają jego piękne brwi oraz to, że jest niezwykle przystojny.

Zenek to postać bardzo skryta i tajemnicza. Niechętnie mówi o sobie, nie potrafi zaufać nowo poznanym przyjaciołom. Życie nauczyło go ukrywać uczucia i emocje. Swoją siłą i determinacją w dążeniu do celu imponuje Pestce, ale staje się idolem także dla najmłodszego, Julka. Tylko Uli udaje się poznać prawdziwego Zenka – dziecko, które poszukuje miłości, akceptacji, które odczuwa strach i płacze, gdy jest mu źle. Za maską silnego i niezwykle dumnego chłopca, dziewczynka odkrywa młodzieńca, który nie ma swojego miejsca na świecie, jest spragniony miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Dzięki Uli Zenek zmienia swoje nastawienie do ludzi dorosłych. Znowu zaczyna się uśmiechać. Uczy się zaufania. Pozwala, aby pomiędzy nim a dziewczyną rodziło się nieśmiałe uczucie.