Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - streszczenie

ją o to, czy dobrze traktują ją w domu i czy potrzebuje czegoś. Ośmielona Mary prosi wuja o to, bo pozwolił jej zagospodarować kawałek ziemi i zasadzić roślinki, twierdząc, że świeże powietrze jej służy i dzięki temu się nie nudzi. Wuj zgadza się i zapewnia, że może wybrać tę część ogrodu, która jej najbardziej odpowiada. Uradowana dziewczynka chce podzielić się radosną wiadomością z Dickiem, jednak nie zastaje go już w tajemniczym ogrodzie. Znajduje natomiast kartkę z zapewnieniem, że chłopiec powróci oraz rysunek gniazdka mysikrólika, co ma oznaczać, że dochowa powierzonej mu tajemnicy.

Rozdział 13. – „Jestem Colin”
    
Noc jest deszczowa i uderzające o szyby krople budzą Mary. Wtedy dziewczynka po raz kolejny słyszy płacz w oddalonej części domu. Postanawia w końcu sprawdzić, skąd ów płacz dochodzi. Przy zapalonej świecy wędruje przez korytarze i dociera do pokoju, w którym istotnie napotyka płaczącego chłopca. Okazuje się, że jest to syn wuja, Colin, który jest takim samym rozkapryszonym dzieckiem, jakim kiedyś była Mary. Spędza w tym pokoju całe dnie, przekonany, że będzie garbatym kaleką i niedługo umrze. To wprawia go w niemal depresyjny nastrój i dlatego często płacze. Nie chce nikogo widzieć, wszyscy są na jego skinienie, ojciec przychodzi do niego tylko, kiedy chłopiec śpi. Mimo tego,  jest zaciekawiony postacią Mary i prosi ją, by przy nim posiedziała i opowiedziała o sobie. Dziewczynka spełnia prośbę i w końcu napomyka o tajemniczym ogrodzie, który został zamknięty po jego narodzinach. Zafascynowany opowieścią Colin, chce żądać od służby, by zanieśli go w fotelu na to miejsce. Mary jest przerażona perspektywą utraty tajemnicy i udaje jej się przekonać chłopca, że lepiej, jeśli sami znajdą klucz do ogrodu i będą mogli tam spędzać czas z dala od dorosłych. Młodemu


Komentarze

    6 + 6 =    
~ Julia
2023-01-11 18:55:53
Dzięki
~ Koloniak sp2
2022-05-10 08:02:49
Fajne
~ Mmswxx
2021-11-15 22:13:13
Now rozumiem gdzieto jest rozdział 26-27?!