Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - streszczenie

z gilem i spędza z nim całe dnie na gonitwach w ogrodzie. Za wszelką cenę stara się znaleźć furtkę do zamkniętej części, ponieważ odkrywa nie uczęszczaną dotąd aleję z murem obrośniętym bluszczem. Podejrzewa, że po tamtej stronie musi znajdować się ów opuszczony tajemniczy ogród. Pewnego wieczoru w rozmowie z Martą poznaje jego historię. Ogród ten należał niegdyś do żony wuja, gdzie razem z mężem spędzali mnóstwo czasu, wspólnie pielęgnując rośliny i opiekując się różami. Kobieta uwielbiała szczególnie ławeczkę pod drzewem otoczoną pnączami kwiatów, niestety zdarzyło się nieszczęście, ponieważ któregoś dnia konar drzewa odłamał się i spadł prosto na nią, wskutek czego zmarła na drugi dzień. Zrozpaczony pan Craven kazał zamknąć ogród na klucz i zakopać go głęboko w ziemi tak, aby nikt już nigdy tam nie wchodził.
    
Mary jest poruszona opowieścią i odczuwa żal z powodu śmierci żony wuja. W pewnym momencie dochodzi ją odgłos płaczu z innej części domu. Jednak zapytana o niego Marta, stara się odwrócić uwagę dziewczynki, mówiąc, że to na pewno huczący wiatr. Mary wyczuwa w jej głosie zmieszanie i nienaturalność i nie daje wiary w wyjaśnienie służącej.

Rozdział 6. – „A jednak ktoś płakał”
    
Kiedy pada deszcz, Mary nie spędza czasu w ogrodzie, a siedzi jedynie w swoim pokoju. Marta podsuwa jej pomysł, by poprosiła panią Medlock o pójście do domowej biblioteki i pożyczenie kilku książek dla zabicia nudy. Mary jednak przychodzi do głowy inna myśl, a mianowicie nęci ją perspektywa stu pokoi, nigdy nie otwieranych i nie używanych. Postanawia wyruszyć na wycieczkę po domu, nie pytając nikogo o zgodę i nie zważając na surowy zakaz uczęszczania do innej części domu niż ta, którą jej przydzielono. Zwiedzając coraz to nowe korytarze i pomieszczenia, przygląda się obrazom na ścianach,


Komentarze

    6 + 9 =    
~ Julia
2023-01-11 18:55:53
Dzięki
~ Koloniak sp2
2022-05-10 08:02:49
Fajne
~ Mmswxx
2021-11-15 22:13:13
Now rozumiem gdzieto jest rozdział 26-27?!