Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Samotność bogów - Czas i miejsce akcji

Ponieważ jest to powieść fantastyczna, czasu i miejsca akcji nie można jednoznacznie sprecyzować. Jak można jednak przypuszczać, wydarzenia rozgrywają się w świecie łudząco podobnym do naszego. Rzeczywistość ukazana w powieści przypomina współczesne realia.

Główny bohater – Jon – należy do plemienia podobnego do słowiańskich wspólnot, które około XI w. zamieszkiwały puszczę. Wtedy to przybywali tam pierwsi misjonarze, by poddawać lud chrystianizacji.

Oprócz znanych i bliskich nam niejako realiów bohater przenosi się też w inne czasy i fantastyczne światy. Są to kolejno: średniowieczna Francja, Jerozolima za czasów Chrystusa i jedno ze współczesnych miast.

Co więcej, w przedstawionych wydarzeniach można doszukiwać się wyraźnych analogii do zdarzeń znanych z historii. Mimo tego autorka celowo unika ich nazywania – mówi np. o Człowieku, a nie Jezusie, Uczniu, a nie Judaszu, Dziewczynie, a nie Joannie d’Arc, ludziach w długich sukniach, a nie o misjonarzach.