Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Powrót posła - Charakterystyka porównawcza Starosty i Podkomorzego

zwłaszcza z Walerego, który jest posłem Sejmu Czteroletniego. Uważa, że zmiany są konieczne, by ratować ojczyznę. Chce nie tylko ograniczenia szlacheckiej samowoli, ale także pragnie poprawy losu warstwy najbardziej uciskanej – chłopów. Jego słowa nie są tylko obietnicami bez pokrycia, bowiem z okazji ślubu Walerego i Teresy decyduje się uwłaszczyć swoich poddanych chłopów. Jest jasne, że Gadulski, który na pewno uważa pańszczyznę za obowiązek każdego chłopa, w życiu by tego nie uczynił.
    Staroście wydaje się całkiem obojętne to, że młodzi ludzie wzorce czerpią nie ze swojej ojczyzny, ale z obcych krajów, takich jak Francja i Anglia. Nie przejmuje się tym, że jego żona tak bardzo wczuła się w modę na francuszczyznę, że zapomniała, jak się poprawnie mówi po polsku. Takiemu zachowaniu wyraźnie sprzeciwia się Podkomorzy, który uważa, że ludzie powinni cenić swój własny kraj i dbać o jego kulturę, nie lekceważyć go na rzecz obcych wzorców.
    W ten sposób widzimy, że Starosta Gadulski i Podkomorzy są swoimi przeciwieństwami. Łączy ich jedynie szlacheckie pochodzenie, ale do wszelkich spraw podchodzą całkiem odmiennie. Gadulski jest postacią, której moralność jest wątpliwa, a swoim zachowaniem ośmiesza cały obóz konserwatywny, pokazując, że jest to grupa ludzi ciemnych, głupich i egoistycznie nastawionych do życia. Podkomorzy jest postacią wyraźnie pozytywną, która powinna stanowić wzór do naśladowania dla wszystkich ludzi, a przez swoją postawę ukazuje obóz reformatorski jako godny poparcia.
Charakterystyka Walerego
    Walery jest jednym z głównych bohaterów "Powrotu posła". To on jest owym posłem, który powraca do domu podczas przerwy w obradach Sejmu Czteroletniego. Ponieważ jest przedstawicielem obozu reformatorskiego, z którym sympatyzował


Komentarze

    2 + 4 =