Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

John - "Dzikus" - charakterystyka • Nowy wspaniały świat

John - „Dzikus”. Młody, jasnowłosy człowiek, syn Lindy i Tomasza. Wychował się wśród Indian, od których przyjął wiele upokorzeń, jednak przejął prawie całkowicie ich moralność i sposób bycia. Historie matki o Tamtym Świecie jawiły mu się jak najpiękniejsze marzenie, które chciał ziścić. Tym boleśniejsze stało się jego rozczarowanie, gdy poznał cywilizację zdehumanizowaną, pozbawioną elementarnych wartości. Próbował otrząsnąć ludzi, rozpocząć swego rodzaju rewolucję, ale okazuje się, że społeczeństwo zbyt mocno przyjęło pewne zachowania.
On natomiast pragnie żyć ze swoimi ideałami, z „Bogiem, poezją, prawdziwym niebezpieczeństwem, wolnością, cnotą. Grzechem”. Domaga się prawa do przeżywania życia.


Gdy nie znajduje w niej oparcia, przenosi się do starej latarni, która ma stać się jego pustelnią. Jednak i tu ludzie nie dają mu spokoju. Nachodzą go natręci, szukający sensacji. Nie rozumieją jego potrzeby oczyszczenia, co w efekcie prowadzi do tragedii młodzieńca, który popełnia samobójstwo.